Ugebrev – Uge 5 – 2023

Kære forældre
I denne uge er børn og lærere vendt tilbage i en lind strøm, så vi næsten er fuldtallige igen.
Her til morgen havde vi en festlig og meget velbesøgt ‘Åben Morgensang’ med musikalsk optræden, fællessang, fremlæggelser, gaver til Fritter og skole fra Venneforeningen og fysisk forsøg i forbindelse med Viggos ‘hjerteforedrag’. Tak for besøget og tak til alle børn og lærere for engageret medvirken.

Besøg af en journalist i den forløbne uge førte til en fin artikel om vores skole, Den kan den findes her: https://llk.dk/21fpmm

Bussen
Efter modne overvejelser og undersøgelser af forskellige alternativer har bestyrelsen, efter grundigt arbejde i det nedsatte busudvalg, valgt at sælge vores grønne bus. Den er for dyr i drift og ikke bæredygtig.
Det betyder, at Mellerup Friskole efter påske overdrager den daglige busdrift til Ketty & Villys Buslinjer fra Blenstrup (også kendt som ‘Bus-Henrik’), som vi i dag har et fremragende samarbejde med, da de i flere år har varetaget al skolebusdrift på ‘Nord-ruten’. Det fungerer upåklageligt, er driftsikkert og stabilt ligesom de erfarne chaufører tager godt hånd om både praktik og tryghed i bussen. Alle berørte familier var enten til stede ved infomødet i fredags eller har fået en personlig besked. For de fleste vedkommende bliver den nye løsning ideel, og vi arbejder i øjeblikket på, at skabe god løsning for de, der bliver udfordret.
Den nye busdrift starter efter påskeferien.

Bjarnes stilling
Som en konsekvens af busændringerne har vi desværre været nødt til at nedlægge Bjarnes kombinerede pedel/bus-chauffør stilling. Det vil sige Bjarne stopper 1. maj. Det er vi rigtigt kede af, da Bjarne virkelig har taget ejeskab for vedligehold af skolen. Og Bjarne er en god kollega.
Vi har heldigvis en aftale med Bjarne om, at vi fremover må ringe til ham og bruge ham som ‘ad hoc pedel’.

Vikinger i næste uge
Mandag morgen starter vores emneuge med vikingeværksteder (Se skema).
Vi håber at se mange af jer til udstilling værksteder på
torsdag den 9. februar kl. 16.00
Skema for VikingeugenUGE6
Sanne og Birgitte har skemafri i denne uge.

Fastelavnsmandag den 20. februar
Når vi mødes efter vinterferien, er det fastelavnsmandag.
Børnene opfordres til at komme udklædt. Til morgensang synger vi fastelavnssange, går catwalk og kårer de sjoveste og mest fantasifulde udklædninger.
Mellem 10.20-11.50 har vi tøndeslagning og fastelavnslege ude på legepladsen, hvorefter vi får fastelavnsboller og saftevand🎈🥤

Danmarksindsamlingen
Wuhu… Mellerup Friskole fører blandt Danmarks Friskoler🏆
Vi har samlet pant for næsten 4.500 kr.
Tak for hjælpen🙏 I kan nå selv at pante til og med i morgen formiddag:
Mobilepay: 333867
Tekst: DIFRI 150

Syng, Snak og Chili – 23. februar
Husk vi har sangaften (lærerne vælger sange) med spisning torsdag den 23. februar kl. 17.00 – det er gratis, men kræver tilmelding. Inviter naboen eller bedsteforældrene!

God weekend til alle

Venlig hilsen Kirsten